Bugün - 10 Temmuz 2020 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Aydın   31°°C
 
Süt Birliklerine lansman eğitimiTaşradaki süt birliklerimizin öneminin artması Türkiye&rsquo..
Başkan; dükkânlar bizim özel mülkümüz değil!

Son günlerde yapılan dükkân ihaleleri Bozdoğan’da gündeme damgasını vururken, Başkan Tümer Apaydın konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

- 07 Haziran 2013 Cuma

(12:31)

Son günlerde yapılan dükkân ihaleleri Bozdoğan’da gündeme damgasını vururken, Başkan Tümer Apaydın konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Dükkân ihaleleri ile ilgili süreçte nasıl bir yol izlendiği sorusunu yanıtlayan Başkan Apaydın;

Bu bir yasal görev, sonuçta bu dükkânlar hiç birimizin özel mülkü değil. Bu halkın bir malı, hepimizin hissesi var. 10 bin kişi açıyorsa o dükkânda 10 binde 1 kişinin hakkı var. Biz de yasalara tabi bu belediyeyi yürütüyoruz. Her belediye gayrimenkulü 2886 sayılı kanuna göre ihaleye edilerek kiraya verilir. Biz de boş olan dükkânlarımızı, işyerlerimizi 2886 sayılı ihale yasasına dayanarak 3 yıla kadar encümende, 3 yıldan sonra da 10 yıla kadar mecliste yetki alarak yapıyoruz. Bununda duyuruları, ilanları yapılıyor. Halka, vatandaşa encümen huzurunda açık ihale usulüyle satılıyor. Bunun dışında bizim kendimizin ne ihalelere müdahil olma, ihaleye karışma, belirleme gibi bir yetkimiz, bir öngörümüz olması mümkün değil. Böyle bir şeyin olması da zaten suç.

Dükkân kira bedelleri Bozdoğan’da diğer dükkân fiyatlarını olumsuz etkilemiyor mu? 

Bir; biz ihaleye giren vatandaşa, ihalenin fiyatını şurada durdurun, şuraya çıkarın veya şöyle yapın, böyle yapın diye herhangi bir şey söylememiz bir kere yasal değil.

İki; ihaleye giren bazı vatandaşlarımız ihalenin o atmosferinden etkilenerek 3 lira olması gereken kira bedelinin çok üstlerine çıkma yoluna gidebiliyorlar. 5 lira, 6 lira nasıl olsa belediye dükkânı falan gibi. Tabi bunlarda geçmişte sıkıntı yaşamış.

Belediyeye borcunu ödemeyene ne gibi bir işlem yapılıyor?

Birçok istemediğimiz halde belediye dükkânını kiralayan vatandaşımıza biz ya da hukuksal takipte bulunmuş. Bunları bugün ödemeyen her belediye, her vatandaş gibi avukata intikal olmuş, icra işlemleri yapılıyor veya yapılmakta veya açılmıştır devam etmektedir. Bu da işin yasal boyutudur. Borcunu belediyeye ödeyen öder, taksitlendirme yapılacaksa yapılır. Bunun dışında olanların hepsi avukatlık hukuk bürosuna gönderilir. Belediyenin alacakları devletin alacaklarına göre tahsiline gidilir. Bunu da bireysel olarak bizim tahsil etmemiz mümkün değil. Biz vatandaşa gelin ödeyin, avukata, hukuka intikal olmadan, gelin bunu ödeyin diye bizzat mebu tahsilâttaki görevli arkadaşlar bu konuda vatandaşlara en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyorlar.

Dükkâna gerçekten ihtiyacı olanlar adına alınan bir önlem var mı?

Bu ihalede çok yüksek fiyatların çıkıp sonra ödememe gibi şeylerin bizler tarafından tespitinden sonra bir önlem alalım dedik ve belediye dükkânları ile ilgili çıkılan ihaledeki sözleşmeyi değiştirdik. Eskiden 6 aydan 6 aya yapılıyordu ödemeleri, şimdi ihale bedelinin 10 gün içinde  ‰50 sini günde almak suretiyle sözleşme imzalıyoruz. Eğer ‰50 sini peşin almazsak sözleşmeyi imzalamıyoruz. Şartnameye onu getirdik. Bu da parası olmadığı halde sırf yükseltmek için girip bir başka iş yapacak olan vatandaşlarımızın önüne geçilmesini önlemek için yapılan bir şartname.

İhale ile değil de semte göre dükkân fiyatları belirlenip kiraya verilebilinir mi?

İhale Kanunu dışında başka bir yöntemle belediye dükkânlarını kiraya vermemiz veya birinin gel şuradan sen otur, burası ucuz olsun, burası pahalı olsun, bu tamamen piyasanın ve ihaleye giren vatandaşların belirlediği fiyatlardır. Buna, bizim müdahil olmamız söz konusu bile olamaz ve olmayız. Biz alt limit belirliyoruz. Bunun adına da muamman bedel denir. Bizim 33 liraya satılan dükkânın bedeli 13 liradır belki ama ihaleyle 33 liraya çıkmıştır.

 

Bozdoğanda belediyenin 220 civarında dükkânı olduğunu söyleyen başkan Apaydın, bunların 100-150 tanesi küçük esnaf. Belki 150 den fazlası. Berber, kasap, terzi, bakkal gibi. Zaten bir sürü market gelmiş bakkalların nefes alacak hali kalmamış. Esnaf, bağkuru zor ödüyor, vergisini ödeyemiyor, taksitlendiriyor. Zaten makul seviyedeki bir dükkân kirasını da 2 katına-3 katına çıkarıp Bozdoğan’daki bu küçük esnafı öldürmenin de bir anlamı yok. Yasalar çerçevesindeki bir artışı da biz zaten yapmıyoruz.

 


Kaynak / Editör: bozdoganhaber Okunma 16766

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Haberleri

Başkan; dükkânlar bizim özel mülkümüz değil!
Başkan 2012 yılını değerlendirdi
Başkan;

Diğer Haberler

Tapu Müdürü göreve başladı
Boncuk'un anne şefkati
Yenipazar’da traktörbüsler halkın gözdesi
Dolabınızda durmasın ihtiyacı olan alsın projesi…
Bozdoğan iyi sütte lider
Okul Aile Birliği Lokma Hayrı Yaptı
Bu sevgi anlatılmaz!
Kaymakamdan iadeyi ziyaret
E-Gazete ( Bozdoğan Haber )
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Mehmet Güngör Durmuş

Mehmet_Güngör_Durmuş Corona mahkûmları

22.05.2020 21:48:19

Yurdumuzda görülen Corona vakasından bu güne ..


EMRE “CAN” VERDİBozdoğan Belediyespor:1-İncirliova Belediyespor:1 Aydın Amatör Sü..
En Çok Okunanlar
Bozdoğan bir attı, üç aldı Aydın Amatör Süper Ligde geçtiğimiz hafta Yıldız Fenerspor..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel86 Kişi (% 72 )
   İdare Eder21 Kişi (% 17 )
   Biraz Kötü12 Kişi (% 10 )

Toplam 119 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(Aydın)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(Aydın)
Bugün
18°°C - 31°°C
Pazar
17°°C - 32°°C
Salı
18°°C - 31°°C
Perşembe
19°°C - 32°°C

Günün Sözü


Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.


(Konfüçyus)


Arşiv Getir

Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14Yazılım - Web Aksiyon

istanbul evden eve nakliyat