Bugün - 10 Aralık 2019 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Aydın   16°°C
 
Bozdoğan'da Dahiliye polikliniği haftada beş gün hizmet verecekRasim  Menteşe İlçe Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği hafta..
Başkan; dükkânlar bizim özel mülkümüz değil!

Son günlerde yapılan dükkân ihaleleri Bozdoğan’da gündeme damgasını vururken, Başkan Tümer Apaydın konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Röportaj Haberi - 07 Haziran 2013 Cuma

(12:31)

Son günlerde yapılan dükkân ihaleleri Bozdoğan’da gündeme damgasını vururken, Başkan Tümer Apaydın konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Dükkân ihaleleri ile ilgili süreçte nasıl bir yol izlendiği sorusunu yanıtlayan Başkan Apaydın;

Bu bir yasal görev, sonuçta bu dükkânlar hiç birimizin özel mülkü değil. Bu halkın bir malı, hepimizin hissesi var. 10 bin kişi açıyorsa o dükkânda 10 binde 1 kişinin hakkı var. Biz de yasalara tabi bu belediyeyi yürütüyoruz. Her belediye gayrimenkulü 2886 sayılı kanuna göre ihaleye edilerek kiraya verilir. Biz de boş olan dükkânlarımızı, işyerlerimizi 2886 sayılı ihale yasasına dayanarak 3 yıla kadar encümende, 3 yıldan sonra da 10 yıla kadar mecliste yetki alarak yapıyoruz. Bununda duyuruları, ilanları yapılıyor. Halka, vatandaşa encümen huzurunda açık ihale usulüyle satılıyor. Bunun dışında bizim kendimizin ne ihalelere müdahil olma, ihaleye karışma, belirleme gibi bir yetkimiz, bir öngörümüz olması mümkün değil. Böyle bir şeyin olması da zaten suç.

Dükkân kira bedelleri Bozdoğan’da diğer dükkân fiyatlarını olumsuz etkilemiyor mu? 

Bir; biz ihaleye giren vatandaşa, ihalenin fiyatını şurada durdurun, şuraya çıkarın veya şöyle yapın, böyle yapın diye herhangi bir şey söylememiz bir kere yasal değil.

İki; ihaleye giren bazı vatandaşlarımız ihalenin o atmosferinden etkilenerek 3 lira olması gereken kira bedelinin çok üstlerine çıkma yoluna gidebiliyorlar. 5 lira, 6 lira nasıl olsa belediye dükkânı falan gibi. Tabi bunlarda geçmişte sıkıntı yaşamış.

Belediyeye borcunu ödemeyene ne gibi bir işlem yapılıyor?

Birçok istemediğimiz halde belediye dükkânını kiralayan vatandaşımıza biz ya da hukuksal takipte bulunmuş. Bunları bugün ödemeyen her belediye, her vatandaş gibi avukata intikal olmuş, icra işlemleri yapılıyor veya yapılmakta veya açılmıştır devam etmektedir. Bu da işin yasal boyutudur. Borcunu belediyeye ödeyen öder, taksitlendirme yapılacaksa yapılır. Bunun dışında olanların hepsi avukatlık hukuk bürosuna gönderilir. Belediyenin alacakları devletin alacaklarına göre tahsiline gidilir. Bunu da bireysel olarak bizim tahsil etmemiz mümkün değil. Biz vatandaşa gelin ödeyin, avukata, hukuka intikal olmadan, gelin bunu ödeyin diye bizzat mebu tahsilâttaki görevli arkadaşlar bu konuda vatandaşlara en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyorlar.

Dükkâna gerçekten ihtiyacı olanlar adına alınan bir önlem var mı?

Bu ihalede çok yüksek fiyatların çıkıp sonra ödememe gibi şeylerin bizler tarafından tespitinden sonra bir önlem alalım dedik ve belediye dükkânları ile ilgili çıkılan ihaledeki sözleşmeyi değiştirdik. Eskiden 6 aydan 6 aya yapılıyordu ödemeleri, şimdi ihale bedelinin 10 gün içinde  ‰50 sini günde almak suretiyle sözleşme imzalıyoruz. Eğer ‰50 sini peşin almazsak sözleşmeyi imzalamıyoruz. Şartnameye onu getirdik. Bu da parası olmadığı halde sırf yükseltmek için girip bir başka iş yapacak olan vatandaşlarımızın önüne geçilmesini önlemek için yapılan bir şartname.

İhale ile değil de semte göre dükkân fiyatları belirlenip kiraya verilebilinir mi?

İhale Kanunu dışında başka bir yöntemle belediye dükkânlarını kiraya vermemiz veya birinin gel şuradan sen otur, burası ucuz olsun, burası pahalı olsun, bu tamamen piyasanın ve ihaleye giren vatandaşların belirlediği fiyatlardır. Buna, bizim müdahil olmamız söz konusu bile olamaz ve olmayız. Biz alt limit belirliyoruz. Bunun adına da muamman bedel denir. Bizim 33 liraya satılan dükkânın bedeli 13 liradır belki ama ihaleyle 33 liraya çıkmıştır.

 

Bozdoğanda belediyenin 220 civarında dükkânı olduğunu söyleyen başkan Apaydın, bunların 100-150 tanesi küçük esnaf. Belki 150 den fazlası. Berber, kasap, terzi, bakkal gibi. Zaten bir sürü market gelmiş bakkalların nefes alacak hali kalmamış. Esnaf, bağkuru zor ödüyor, vergisini ödeyemiyor, taksitlendiriyor. Zaten makul seviyedeki bir dükkân kirasını da 2 katına-3 katına çıkarıp Bozdoğan’daki bu küçük esnafı öldürmenin de bir anlamı yok. Yasalar çerçevesindeki bir artışı da biz zaten yapmıyoruz.

 


Kaynak / Editör: Bozdoğan Haber Okunma 16373

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajHaberleri

Başkan;
Başkan 2012 yılını değerlendirdi
Başkan; dükkânlar bizim özel mülkümüz değil!

Diğer Haberler

Bozdoğan Jandarması’ndan eş zamanlı operasyon
Künar Çamı, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya
T.C. Bozdoğan Belediyesi
Ahmet Dursun Kaya Son Yolculuğuna Uğurlandı
Depboylu, Bozdoğan’da ziyaretlerde bulundu.
Arazi yangını
Kaymakam Yeşil Çam köyünü ziyaret etti
YİKOB 7 bin metre parke taş döşüyor
E-Gazete ( Bozdoğan Haber )
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Mehmet Güngör DURMUŞ

Mehmet_Güngör_DURMUŞ BİZ OLMASAYDIK, "1500 OY FARKI İLE TÜMER BAŞKAN SEÇİLİRDİ"

22.11.2019 11:24:45

Son günlerde herkes bir garip davranıyor. Galiba bize d..

söz sende

söz_sende Aranan kan bulunmuştur!

24.10.2019 04:40:40

Kalem, keşfedilmesi güç, eşsiz bir silah.  ..


Bozdoğan'da Dahiliye polikliniği haftada beş gün hizmet verecekRasim  Menteşe İlçe Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği hafta..
En Çok Okunanlar
Bozdoğan Belediyespor:1-İncirliova Belediyespor:1 Aydın Amatör Sü.. Süt Birliklerine lansman eğitimi Taşradaki süt birliklerimizin öneminin artması Türkiye&rsquo.. Bozdoğan bir attı, üç aldı Aydın Amatör Süper Ligde geçtiğimiz hafta Yıldız Fenerspor..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Yerel Seçimde kime oy verir siniz?


Anketler

Toplam Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir Seç
(Aydın)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:3408:1613:2115:5118:0919:37

Hava Durumu
Şehir Seç
(Aydın)
Bugün
5°°C - 16°°C
Çarşamba
9°°C - 16°°C
Perşembe
8°°C - 17°°C
Cuma
7°°C - 16°°C

Günün Sözü


Affetmek, zaferin zekâtıdır.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14

istanbul evden eve nakliyat